Home » Новини » Найбільше село України має власний характер

Найбільше село України має власний характер

Знайомтесь – село Космач в Івано-Франківській області, Косівському районі.

Космач – це найбільше в Україні село за площею (84,309 км²), а також одне з найбільших за кількістю населення.

Одне з найдавніших поселень Гуцульщини, розташоване на берегах річки Пістинька.

Перша письмова згадка про село датується 1412 роком. У селі було відкрито і першу на Гуцульщині читальню «Просвіти». А нині у селі діють сім загальноосвітніх шкіл та школа мистецтв.

Тут знаходились відомі в Галичині підприємства видобутку озокериту.

Науковці стверджують, що село отримало назву від першого поселенця, який мав космате волосся чи ім’я Косма. Народні легенди оповідають, що першим мешканцем Космача був чоловік, який називався Космачук.

Десь під кінець 13 ст. прибув у гори один чоловік із жінкою та сином. Згадана родина втекла зі Снятина, бо чоловік посварився з паном і заслужив велику кару. Щоб уникнути її, сім’я мала переховуватись у Карпатах, а для цього вибрала місце, де збігалися три річки в одну. Таким чином тут, між горами, поселилися перші мешканці, які називались Іван, Анна та їх син Іванко. Саме цього першого жителя називали Іван Косматий. Чи він мав таке прізвище, а чи від того, що він мав велике кучеряве волосся — цього літописець не міг з’ясувати, проте син першого мешканця звався Іван Космачук. Існує думка, що від цього і пішла назва Космач.

У селі започатковано унікальний музей О. Довбуша, заснований на колекції збирача й фотографа Михайла Дідишина. Музей працює в тій самій старій хаті, де отаман опришків був смертельно поранений.

Космач – село з характером. Підтвердженням тому було утворення у 1944 році Космацької незалежної республіки. Тоді там стояло 19 сотень УПА. Космачани відважно відстоювали свою незалежність й були кісткою в горлі тодішній владі.

Хоча республіка проіснувала незначний термін часу, проте радянська влада ще довго пам’ятала бунтівне село.

Космач вважається осердям Гуцульщини. Жителі докладають чимало зусиль, щоб зберегти давні традиції. Тож як втомишся споглядати зелені краєвиди, то крокуй на обід із вурду і будзи, а потім впадай у денний сон на вуликах із бджолами. В інший день спробуй гуцульське писанкарство та гончарство. А як вирішиш розім’яти кістки, то велкам до пішохідних прогулянок.

Ну і зніми шапку, як хтось згадає Олексу Довбуша, – так роблять місцеві, то роби й ти.

Більше фото Зелений туризм

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Олімпіада-2022 в Пекіні. Подробиці підготовки. Шанси України на медалі

4 лютого у Пекіні розпочнуться XXIV зимові Олімпійські ігри. На Іграх буде розіграно 109 комплектів ...