Home » Аналітика » Рейтинг комфортності міст України 2021

Рейтинг комфортності міст України 2021

Фокус втринадцяте підготував Рейтинг комфортності українських міст. У 2021 році до методики підрахунку редакція внесла кілька змін. По-перше, до рейтингу увійшли два новачки — Сєвєродонецьк і Маріуполь, що представляють Луганську та Донецьку область. По-друге, крім таких традиційних критеріїв, як економічні та екологічні показники, врахувано суб’єктивне сприйняття мешканцями своїх міст.

Рейтинг комфортності міст України: що брали за основу

Взявши за основу результати Сьомого муніципального опитування, підготовленого соціологічною групою “Рейтинг” від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту, Фокус додав п’ять нових критеріїв. Серед них, наприклад, оцінка доступності міста для людей з інвалідністю. Цей показник ми вибрали, оскільки він важливий і для інших маломобільних категорій, наприклад, батьків, що пересуваються містом з дитячими візочками.

Таким чином, у рейтингу Фокуса відбулися значні зміни порівняно з результатами 2020 року: лідером став Тернопіль, у першій п’ятірці опинилися міста, розташовані ближче до заходу України. У них є дещо спільне: тут екологічна обстановка, як правило, краща, ніж у лівобережній Україні, відбувається менше злочинів, нижчі ціни. При цьому нижчі і зарплати, але, мабуть, щастя не тільки в грошах. Проаналізувати показники кожного учасника рейтингу можна, уважно подивившись на таблицю, де наведені всі критерії і нараховані за них бали.

При підготовці довідок про міста редакція звертала увагу перш за все на новини, пов’язані зі станом місцевої інфраструктури. І тут можна знайти привід для оптимізму: в більшості випадків у міру сил її намагаються розвивати.

Рейтинг міст України: як рахували

До рейтингу увійшли 24 найбільших міста країни. Редакція Фокуса вибрала 16 критеріїв, за якими оцінювалися їхні якості. Максимально можна було набрати 125 балів.

  • 50 балів місто могло отримати за економічні показники — по десять балів за кожен з п’яти критеріїв. Це рівень середньої зарплати, вартість умовного продуктового кошика, середня вартість житла в новобудовах і оренди квартир, а також співвідношення кількості резюме до вакансій.
  • 10 балів місту могла принести наявність у ньому навчальних закладів, які увійшли до рейтингу Фокуса “100 кращих шкіл”. Ми усвідомлювали, що у міст-мільйонників шанси отримати високі бали за цим критерієм були трохи кращі, адже шкіл в них значно більше, ніж в інших обласних центрах. Тому вирішили вивести об’єктивніший показник: кількість шкіл, що увійшли до рейтингу, на 10 тис. населення.
  • 25 балів — по п’ять за кожен з п’яти критеріїв — місто могло отримати, виходячи з оцінки містянами якості муніципальних послуг. Фокус взяв до уваги оцінки якості транспортної інфраструктури, водопостачання, доступність міста для людей з інвалідністю. Також люди оцінювали діяльність поліції та особисте відчуття безпеки під час пересування поодинці темними вулицями свого району.
  • 10 балів місто могло отримати за два екологічних показники: кількість викидів основних забруднювальних речовин в атмосферу та кількість небезпечних відходів I-III класів у розрахунку на одного жителя. До відходів I класу — надзвичайно небезпечних — відносяться, наприклад, прилади, що містять ртуть, до відходів III класу — помірно небезпечних — відносяться, наприклад, моторні масла.
  • Ще 10 балів місту могли принести показники середньої очікуваної тривалості життя при народженні у 2019 році.
  • Максимум 10 балів припадало за показники кількості злочинів на 10 тис. жителів, ще 10 балів — за показники захворюваності на COVID-19.

Найвищий бал присвоювався за найкращий результат. Бали нараховувалися пропорційно до абсолютних величин. Наприклад, якщо середня зарплата в Києві (20 956 грн) майже на 6 тис. вища, ніж у наступному за ним за цим показником Маріуполі (15 287 грн), то це відбивається на загальному підсумку: Київ отримує 10 балів, Маріуполь — 5 балів, а Чернівці, де найнижча в країні середня зарплата — 11 350 грн — лише 1 бал.

рейтинг міст України, найкомфортніше місто України
Де в Україні жити добре: 13-й рейтинг комфортності українських міст від Focus.ua

1. Тернопіль

тернопіль, Файне місто, найкраще місто України, найкомфортніше місто
Тернопіль: №1 в рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

З 2020 року в Тернополі і області тривають ремонтні роботи у межах програми “Велике будівництво” — це найкраща новина для містян, оскільки місцеві дороги славляться неймовірною розбитістю. За минулий рік відремонтували 162 км доріг державного значення, на 2021-й запланували ремонт ще 200 км. Зокрема, кладуть асфальт на об’їзній трасі навколо Тернополя, ведуть шляхи від обласного центру до менших міст і сіл. У населених пунктах крім проїжджої частини облаштовують тротуари, велодоріжки та освітлення.

Також у Тернополі на березі місцевого ставка побудували водну арену, яка зможе приймати 1 тис. глядачів. Для міста це має велике значення, оскільки з 1987 року воно приймає міжнародні водні змагання. У серпні, зокрема, пройшли етапи чемпіонату світу з водно-моторного спорту, в яких брали участь команди з 15 країн.

2. Івано-Франківськ

Івано-Франківськ, рейтинг найкомфортніших міст України, рейтинг Фокуса
Івано-Франківськ: №2 у рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

Головною темою на порядку денному Івано-Франківська залишається коронавірус. Місто важко пережило дві хвилі епідемії восени 2020-го і на початку цього року. У лютому міські лікарні були переповнені, пацієнти лежали в коридорах і їдальнях, прийом нових пацієнтів припиняли. У березні мер міста Руслан Марцінків заявив про те, що ситуація критична, оскільки захворюваність і смертність були на найвищому рівні за весь час епідемії. Одночасно в місті проходили протикарантинні демонстрації з вимогою відкрити ринки і магазини, незважаючи на статус “червоної зони”.

Нині в Івано-Франківську така ж складна ситуація з вакцинацією населення. У місті щеплено 44 тис. осіб з 230 тис., серед педагогів також низький рівень вакцинації — 80% колективів вакцинувалися лише в 10 з 42 міських шкіл, це означає, що вони не зможуть очно працювати під час погіршення епідемічної обстановки. Тому мерія використовує метод батога і пряника: вакцинованим обіцяють сплачувати проїзд у громадському транспорті та безкоштовні квитки на футбол, а нещеплених службовців комунальних підприємств погрожують звільнити.

Міст, який будують до мікрорайону Пасічна, увійшов в програму “Велике будівництво”, до кінця року на нього обіцяють виділити 100 млн грн. Завершити роботи планують у 2022 році.

3. Хмельницький

Хмельницький, рівень життя в Хмельницькому, рейтинг міст України
Хмельницький: №3 у рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

Цього року Хмельницький виграв The 2021 Europe Prize. Престижну нагороду Парламентська асамблея Ради Європи щорічно присуджує місту, яке найактивніше популяризує європейські цінності. Зокрема, в Хмельницькому протягом року організовували спільні програми шкіл, коледжів і університетів з навчальними закладами інших європейських країн.

Згідно з опитуванням підприємців, проведеного у межах дослідження “Індекс конкурентоспроможності міст України 2021”, Хмельницький знову очолив рейтинг за сприятливістю бізнес-клімату. Місто набрало 67,65 бали з максимальних 100, проте порівняно з торішнім рейтингом втратило 5,31 бала.

Наприкінці серпня НАЕК “Енергоатом” і американська компанія Westinghouse Electric підписали меморандум про спільне будівництво четвертого енергоблоку Хмельницької АЕС. Цю новину повідомив президент Володимир Зеленський, хоча терміни реалізації проєкту не уточнив.

4. Вінниця

Вінниця, найкомфортніші міста України
Вінниця: №4 в рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

На початку 2021 року у Вінниці прийняли нову Стратегію розвитку на десять років, в якій головний акцент робиться на те, щоб місто стало “магнітом”, зробило прорив у розвитку і стало конкурентоспроможним на національному та регіональному рівнях. Мер Сергій Моргунов позиціює Вінницю як місто, привабливе для інвестицій. Для цього, зокрема, мерія відновила проєкт реконструкції місцевого аеропорту. Оновити його планували з 2019 року, однак лише цієї осені Вінниця отримала на ці цілі фінансування з держбюджету, а також планує взяти кредит 300 млн грн.

Як і в попередній стратегії розвитку, що була розрахована до 2020 року, вінницька влада планує розвивати сучасну інфраструктуру. Однак місцеві жителі не завжди задоволені нововведеннями. З 1 червня в місті підвищили вартість оплати проїзду в комунальному транспорті до 8 грн, у приватних маршрутках — до 10-12 грн. Також в маршрутках скасували оплату готівкою і зобов’язали встановити в них термінали для оплати картами. Обурені як містяни, так і власники автобусів. Перші — подорожчанням проїзду без підвищення якості та безпеки послуг, другі — тим, що в тісних салонах ніде встановлювати термінали.

5. Рівне

Рівне, кращі міста України, рейтинг Фокуса
Рівне: №5 у рейтингу найкомфортніших міст України 2021

Схоже, Рівненська служба невідкладної медичної допомоги прагне вийти на новий рівень швидкості. Біля двох лікарень, дитячої та дорослої, реконструкцію яких ведуть у межах президентської програми “Велике будівництво”, планують побудувати вертолітні майданчики для оперативного транспортування хворих.

У місті останнім часом нерідко проводять акції протесту з різних приводів. Мабуть, наймасштабніша і довгострокова з них пов’язана з вакцинацією вчителів загальноосвітніх шкіл. Коротко кажучи, конфлікт зводиться до того, що адміністрація вимагає від вчителів зробити щеплення від COVID-19 для допуску до учнів, а вчителі не горять бажанням вакцинуватися. Деяким школам через це довелося перейти на дистанційний формат навчання. Ще один конфлікт розгорівся навколо будівлі другого корпусу музичної школи №1. Влада має намір знести будівлю, активісти намагаються її зберегти, бачачи в будові історико-художню цінність.

У серпні до Дня незалежності після ремонту відкрили автомобільну дорогу Рівне — Луцьк Н-22. Судячи з відгуків на форумах автомобілістів, зараз вона в ідеальному стані.

6. Черкаси

Черкаси, рейтинг комфортності, рейтинг Фокуса 2021
Черкаси: №6 в рейтингу найкомфортніших міст України 2021

У Черкасах нещодавно завершився ремонт аеродрому, який почався ще у 2018 році. Загальна вартість робіт склала майже 129 млн грн. Планується, що аеропорт запрацює до кінця цього року, спочатку він прийматиме тільки невеликі літаки.

Навесні після реконструкції відкрився Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Т. Г. Шевченка. У 2015-му в приміщенні драмтеатру сталася масштабна пожежа: повністю згоріли зал для глядачів і перекриття між поверхами, обвалився дах. Реконструкція театру обійшлася в суму близько 186 млн грн.

З початку цього року в місті відремонтували понад 12 тис. кв. м внутрішньоквартальних проїздів. Закінчується будівництво двох сучасних дитячих майданчиків у парках “Сосновий бір” і “Долина троянд”.

Влітку в міській лікарні №3 відкрилася перша черга відділення екстреної допомоги. До кінця року планують завершити другу, тоді у відділенні зможуть проводити цілодобовий прийом, діагностувати пацієнтів і надавати їм невідкладну допомогу.

У вересні в місті запрацював соціальний коворкінг Digital Cherkasy, розрахований на 20 робочих місць, які варто бронювати за попереднім дзвінком. Тут є окремий зал для проведення конференцій в тіснішому форматі або для Skype-переговорів, а також затишна лаунж-зона. Послуги коворкінг надає безкоштовно.

7. Київ

Київ, рівень життя в Києві, колесо огляду в Києві, рейтинг міст
Київ: №7 у рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

У стратегії розвитку Києва до 2025 року один з трьох головних пунктів, крім підвищення конкурентоспроможності економіки і комфорту містян, — збереження історичної самобутності та розвиток культури столиці. У цьому напрямку справи йдуть зі змінним успіхом, оскільки активісти та громадські організації не завжди виграють бій за спадщину у влади і забудовників. До успіхів 2021 року можна віднести повернення Гостиного двору на Подолі і заповідної частини Жукового острова у володіння громади Києва, що активісти виборювали роками.

Одночасно з великою швидкістю в центрі столиці зносять історичні садиби, наприклад, будинки Барбана, Осипа Родіна, 150-річний будинок на вулиці Саксаганського. Протести і демонстрації не допомогли зберегти будівлю “Квіти України”, виразний пам’ятник радянського модернізму. У судовому порядку активісти воюють за збереження садиби Терещенків на вулиці Льва Толстого.

Недавня пожежа в костелі Святого Миколая показала, що для киян важливим є збереження культурної спадщини: протягом доби після пожежі на ремонт зібрали близько 26 млн грн — пожертви робив не тільки бізнес, а й містяни.

До кінця року планували відкрити дві нові станції метро — “Мостицьку” і “Проспект Правди”, але, ймовірно, цим планам не судилося збутися. Нещодавно “Київметробуд” попросив перенести терміни завершенняф будівництва на травень 2023-го.

Днями стало відомо про те, що в Києві може стати одним ринком менше: планується тимчасово закрити Деміївський ринок, на території якого хочуть побудувати 85-метрову висотку з торговим центром.

8. Чернівці

Чернівці, рейтинг комфортності міст, найкраще місто України
Чернівці: №8 у рейтингу найкомфортніших міст України 2021

Наприкінці березня в Чернівцях завершили реалізацію проєкту, що фінансується ЄС, — “Модернізація вуличного освітлення”. За три роки мережу вуличного освітлення оновили на третину: замінили близько чотирьох тисяч вуличних ламп на енергоефективні лед-світильники, модернізували 88 км ліній електропередач і 32 вуличні шафи, у трьох районах міста встановили 16 сонячних панелей, а також підсвітили три пішохідні переходи. Загальна вартість проєкту склала понад €1,5 млн, з яких майже €1,3 млн покрив грант ЄС. За попередніми підрахунками, реконструкція мережі дозволить місту щорічно економити більш €84 тис.

У 2021 році в Чернівецькому обласному музеї народної архітектури та побуту вперше з моменту відкриття в 1986-му з’явилися нові експозиції: дві старовинні хати з Підгір’я і Вижницького району. Подивитися на нові експонати можна буде вже у жовтні.

Також цього року привели до ладу сквер, розташований біля головної міської пам’ятки — колишньої резиденції митрополитів Буковини і Далмації, що входить до Списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Старе асфальтове покриття замінили тротуарною плиткою, викорчували пеньки і знесли аварійні дерева, висадивши замість них нові. У центральній частині скверу встановили фонтан з освітленням.

9. Кропивницький

Кропивницький, рейтинг міст України, рейтинг Фокуса
Кропивницький: №9 у рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

Кропивницький готується стати побратимом міста Чорума на півночі Туреччини. На початку вересня в мерію прибула делегація посольства Турецької Республіки в Україні. Сторони обговорили варіанти міжнародної співпраці та розвитку економічних зв’язків. Наразі обласний центр активно нарощує обсяги зовнішньої торгівлі: якщо за перше півріччя минулого року з Кропивницького експортували товарів на 7,2 млн грн, то цього року за той самий період експорт зріс до 15,7 млн. Регіон продає харчові продукти, обладнання і механізми. Кіровоградська область посідає четверте місце в Україні по виробництву морозива.

В Індексі конкурентоспроможності українських міст адміністративний центр Кіровоградської області цього року зайняв 20-е місце. У міста непогана позиція (11-е місце) в категорії “Заснування бізнесу”. Підприємці на оформлення регулятивних документів витрачають 2,8 дня, це майже удвічі менше середнього показника по країні — 5,7. Разом з тим, компонент “Ресурси для розвитку” у Кропивницького дуже слабкий — він знаходиться на 43-му місці з 45 можливих.

10. Ужгород

Ужгород, де добре жити в Україні, рейтинг міст
Ужгород: №10 в рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

Стрічка міських новин рясніє повідомленнями про ДТП і різні злочини. Для того, щоб місцева поліція вчасно встигала на місця пригод, їй надали електросамокати, про це вже оголосили офіційно.

В Ужгороді нещодавно почався ремонт кількох вулиць. На Олександра Богомольця крім асфальтування дороги планують полагодити зливову каналізацію, зробити тротуари і облаштувати велодоріжку, яка з’єднає велодоріжки вулиць Тиводара Легоцького і Михайла Грушевського. На вулиці Болгарській ремонтують дорогу, що веде до пожежної частини, передбачається, що це дозволить рятувальникам швидше виїжджати на виклики.

Ужгород, аеропорт в Ужгороді, Ужгород інфраструктура
Аеропорт в УжгородіФото: УНІАН

Влітку вперше за два роки до аеропорту Ужгорода прибув регулярний рейс із Києва. В авіакомпанії “Роза Вітрів” сподіваються, що попит на цей напрямок буде стабільним. У вересні в аеропорту запрацювало обладнання, що дозволяє літакам заходити на посадку за приладами. Раніше за найменшого погіршення видимості пілотам доводилося відправлятися на запасний аеродром.

11. Луцьк

Луцьк, рейтинг найкомфортніших міст України 2021
Луцьк: №11 в рейтингу найкомфортніших міст України 2021Фото: Getty Images

У рейтингу “Індекс конкурентоспроможності міст України 2021”, складеному Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, Луцьк посідає 15-е місце. Найкращі результати місто демонструє за критерієм “Підтримка розвитку бізнесу” (14-е місце). Серйозною проблемою для регіону залишаються неформальні платежі і внески (31-е місце). Більше половини опитаних в місті вважають, що їхні конкуренти працюють в тіні. При цьому Луцьк став одним з трьох українських міст, де респонденти не змогли назвати жодного рейдерського захоплення за останні роки.

Цього року в Луцьку запрацював перший ресторан McDonald`s. Він став найбільшим в Україні одноповерховим закладом мережі: налічує 230 місць для сидіння всередині і 100 — на літній терасі. За словами міського голови Ігоря Поліщука, відкриття McDonald`s дає 100 нових робочих місць і солідні надходження до міського бюджету.

Ще одна з недавніх новин міста — на площі Героїв Майдану, де триває реконструкція, демонтують постамент, який зарезервували під пам’ятник Степану Бандері. Замість нього планують облаштувати зелену зону. Під пам’ятник пропонують відвести інші місця, але головна проблема не в цьому, а у відсутності грошей на його виготовлення. Громадяни зібрали лише двадцяту частину від вартості монумента, яку зараз оцінюють у 3,5 млн грн, а міський бюджет виділити таку суму не в змозі.

Читати про інші міста

Автори:Олексій Батурин,  Марія Бондар,  Галина Ковальчук,  Євгенія Корольова,  Уляна Купновицька

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Як вдалося побудувати єгипетські піраміди 

Вивчивши зразки ґрунту на околицях Гізи, французські архелоги виявили пилкові зерна. Наявність рослинності в цій місцевості ...