Home » Новини » Рейтинг міст України у бізнес-середовищі

Рейтинг міст України у бізнес-середовищі

Рейтинг 45-ти найбільших міст України за якістю ділового середовища  створено на основі Індексу конкурентоспроможності міст (ІКМ) в рамках Програми  Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Конкурентоспроможна  економіка України», у партнерстві з компанією Інфо Сапієнс та Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій.

ІКМ – це аналітичний інструмент з оцінювання місцевим бізнесом умов для ведення бізнесу.

Рейтинг ІКМ 2021 для адміністративних центрів областей

Одним з основних результатів дослідження «Індекс конкурентоспроможності міст – 2021» (ІКМ – 2021) став підрахунок ІКМ для 24-х міст, які входили до попередньої хвилі дослідження – ІКМ – 2019/2020. Для зручності будемо називати цей показник ІКМ-обласні центри – 2021 (ІКМ-ОЦ – 2021)

Отримані в рамках ІКМ-ОЦ – 2021 результати дозволили провести ранжування міст та порівняти їхній прогрес із попередньою хвилею дослідження. Подібно до ІКМ – 2019/2020, для кожного міста розраховано значення ІКМ та надано відповідний ранг. Значення ІКМ змінюється від 0 до 100, де 100 – найкраще значення, 0 – найгірше. Чим більше значення, тим вищий ранг отримує місто. У дослідженні взяли участь 24 міста, відповідно присвоєно 24 ранги, де 1 – найвищий, а 24 – найнижчий ранг міста.

Залежно від значення індексу, для ІКМ – 2021 вибрані 24 міста було поділено на три групи:
1. Високий ІКМ (значення від 71,02 до 62,96, ранг від 1 до 6).
2. Середній ІКМ (значення від 61,23 до 43,30, ранг від 7 до 18).
3. Низький ІКМ (значення від 42,87 до 35,96, ранг від 19 до 24).

Перше місце в рейтингу в другій хвилі дослідження знову посіло місто Хмельницький, значення ІКМ – 2021 дорівнює 71,02 бала (72,96 бала в рамках ІКМ – 2019/2020).

Усього до групи з високим ІКМ-ОЦ – 2021 увійшли ті самі 6 міст, які були серед лідерів ІКМ – 2019/2020. Це міста, які за сумою всіх компонентів (субіндексів) отримали найвищі оцінки: Хмельницький, Тернопіль, Івано-Франківськ, Львів, Вінниця та Чернігів.

Змінилося лише розташування окремих міст у рейтингу. Зокрема, Тернопіль перестрибнув із 5-ої сходинки на другу, випередивши Івано-Франківськ, Львів та Вінницю. Таким чином, Тернопіль продемонстрував найкращий прогрес у групі лідерів.

Порівняно з першою хвилею дослідження, зменшився відрив між переможцем та іншими містами з високим ІКМ. У першу чергу, це відбувалося за рахунок того, що Хмельницький отримав майже на 2 бали менше порівняно з ІКМ – 2019/2020.

Водночас, Тернопіль покращив свій результат майже на 6 балів, що в результаті мінімізувало розрив між 1-м та 2-им місцями до лише півтора бала. Також свої результати покращили інші міста з високим ІКМ.

До групи міст із середнім значенням ІКМ-ОЦ – 2021 входять 12 міст, результати яких у сукупності за компонентами не дозволили ввійти до групи лідерів. Однак вони продемонстрували високі результати в рамках окремих компонентів.

Наприклад, Ужгород став переможцем Компонента 1 «Започаткування бізнесу» та Компонента 5 «Податки та збори» (також 1-ше місце в рамках цього Компонента в рамках ІКМ – 2019/2020), однак у сумі зміг посісти лише 13-ту сходинку в загальному рейтингу. У Компоненті 4 «Вартість дотримання законодавства» лідером став Краматорськ, а в Компоненті 7 «Безпека ведення бізнесу» – Суми.

Міста із середнім значенням ІКМ-ОЦ мають найкращі можливості для конкуренції з містами лідерами, якщо працюватимуть над покращенням окремих компонентів міської політики підтримки бізнесу тощо. Водночас їх також можуть наздогнати міста з низьким ІКМ, що й відбулося в ІКМ – 2021 порівняно з ІКМ – 2019/2020:
1. Київ та Херсон покинули групу аутсайдерів та перемістилися до групи міст із середнім ІКМ. Зокрема Київ піднявся з 21-ї сходинки на 14-ту (+9,14 бала порівняно з 1-ою хвилею), а Херсон з останньої 24-ї – на 18-ту (+11,68 бала). Необхідно зауважити, що Херсон продемонстрував найбільший прогрес за кількістю балів серед усіх міст, зокрема за рахунок покращення результату в рамках таких компонентів, як «Вартість дотримання законодавства», «Податки та збори» та «Неформальні платежі та корупція». Водночас результат Херсона знаходиться на межі з групою міст із низьким ІКМ. Відрив Херсона від Дніпра, що на 19-ій сходинці, становить лише близько 0,4 бала. При цьому Херсон також посів останні сходинки у двох компонентах – «Підтримка інновацій» та «Прозорість та відкритість даних», що робить позицію міста у рейтингу хиткою.

2. Дніпро та Миколаїв погіршили свої результати та опустилися до групи міст із низьким ІКМ. Дніпро погіршив свій результат з 15-ї до 19-ї сходинки (-7,81 бала), а Миколаїв з 17-ї до 20-ї (- 6,95 бала). Місто Дніпро продемонструвало найбільше падіння ІКМ порівняно з попередньою хвилею. Це відбулося за рахунок зниження результатів міста, насамперед, у компонентах «Безпека ведення бізнесу» та «Підтримка інновацій».

У результаті до групи міст із низьким значенням ІКМ-ОЦ-2021 входять Дніпро, Миколаїв, Запоріжжя, Черкаси, Полтава та Одеса. Вказані міста продемонстрували негативні результати в більшості компонентів дослідження. Зокрема Одеса, яка на останній сходинці ІКМ, посіла також останню сходинку в компоненті «Безпека ведення бізнесу». Також на останніх позиціях в окремих компонентах знаходяться Черкаси (Компонент 1 «Започаткування бізнесу»), Полтава (Компонент 4 «Вартість дотримання законодавства»), Запоріжжя (Компонент 5 «Податки та збори»), Нікополь (Компонент 9 «Ресурси для розвитку»).
Результати 24-х міст за ІКМ-ОЦ – 2021 за окремими компонентами див. у Додатку 2.

Цей індекс не просто статистичний показник, – це аналітичний інструмент оцінки реалізації економічної політики в місті. Застосування такого інструмента спрямовано на сприяння конкуренції між містами у створенні сприятливого бізнес-клімату. За його допомогою визначаються пріоритетні для місцевого бізнес-середовища реформи, визначаються кращі практики взаємодії місцевої влади та бізнесу, стимулюється здорова конкуренція міст та територій, обмін досвідом та поширення кращих регуляторних практик.

Звіт підготовлено за результатами аналізу статистичних та адміністративних даних зі 45-ти міст і результатами опитування 7454 керівників суб’єктів підприємницької діяльності, зокрема керівників 3735 підприємств-юридичних осіб та 3719 фізичних осіб-підприємців 45-ти міст з усіх регіонів України, за винятком АР Крим, м. Севастополя та деяких районів Донецької та Луганської областей. Серед 45-ти міст, у яких проходило дослідження, 21 обласний центр, 2 міста із зони ООС, де знаходяться військово-цивільні адміністрації Донецької та Луганської областей, м. Київ та 21-е місто, що не відноситься до вищевказаних категорій із населенням більше 73-х тис. осіб.

Опитування було проведено дослідницькою компанією Info Sapiens. Збір статистичних та адміністративних даних здійснено ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій».

Запропонованій вашій увазі аналітичний звіт складається з двох частин. У першій частині представлено ІКМ – 2021 та його складові компоненти, проаналізовано рейтинг міст в ІКМ у цілому та за кожним компонентом ІКМ. Друга частина звіту включає профілі 45-ти міст, у яких проходило дослідження. До профілю входять ІКМ міста та його складові, порівняння ІКМ міста та міст із сусідніх регіонів. У кожному профілі представлено характеристики міста та його ділового клімату, отримані в результаті опитування, та основні економічні показники міста з державної статистики. Проаналізовано основні складові ІКМ – 2021 для міста.

Джерело: www.ier.com.ua

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Як вдалося побудувати єгипетські піраміди 

Вивчивши зразки ґрунту на околицях Гізи, французські архелоги виявили пилкові зерна. Наявність рослинності в цій місцевості ...