Home » Новини » Символу української нації, на якому складають присягу президенти України, виповнилось 460 років

Символу української нації, на якому складають присягу президенти України, виповнилось 460 років

460 років тому, 29 серпня 1561 року, у Пересопницькому монастирі, що на території нинішньоі Рівненщини, завершено написання Пересопницького Євангелія.

Ця пам’ятка вважається одним із символів української нації – на ній під час інавгурації складають присягу президенти України.

Рукописне Євангеліє виготовлене коштом волинської княгині Анастасії Заславської і є визначною пам’яткою староукраїнської мови та мистецтва.

Всі чотири Євангелія перекладені з церковнослов’янської мови болгарської редакції, з яких Євангеліє від Луки є найближчим до народної мови.

На сьогодні це перша відома нам спроба внормувати літературну мову, яку чимало націй зробили значно пізніше. Багата та вишукана орнаментація створена в українському народному стилі.

Євангеліє зазнало непростої долі та дивом збереглось до наших днів.

1701 року гетьман Іван Мазепа подарував Євангеліє Переяславському катедральному собору.

У 1845 році його оглядав Т. Шевченко й був захоплений розкішним оздобленням, а головне українською мовою тексту.

1862 року Пересопницьке Євангеліє перевезли до Полтави, де зберігали у бібліотеці духовної семінарії.

В науковий обіг рукопис ввів Осип Бодянський. За розпорядження міністра освіти та обер-прокурора Синоду Московської Церкви графа Д. Толстого Євангеліє показали московському імператору Олександру І, після чого воно стало власністю князя Петра Георгієвича, принца Ольденбурзького. Правда, як це не дивно, після смерті князя раритет повернули до семінарської бібліотеки. Можемо лише гадати чому так сталось – чи «власники» не побачили в ньому особливої вартості, чи якісь інші були на це причини.

На початку ХХ століття Євангеліє передане до Полтавського сховища. Коли у 1941 німці підходили до Полтави його «випадково» запакували до ящика з порцеляною та вивезли до Уфи. У той же час близько 70 тисяч музейних томів згоріли в пожежі. Після війни Євангеліє опинилось у Києво-Печерській лаврі, де йому не приділяли особливої уваги. І лише 1948 серед непотребу виявив професор С. Маслов і передав до Інституту рукопису нинішньої Національної бібліотеки ім. В. Вернадського, де Євангеліє зберігається донині.

Календар українця

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Як вдалося побудувати єгипетські піраміди 

Вивчивши зразки ґрунту на околицях Гізи, французські архелоги виявили пилкові зерна. Наявність рослинності в цій місцевості ...