Home » Новини » Унікальні знахідки року зі скіфських та сарматських курганів

Унікальні знахідки року зі скіфських та сарматських курганів

Артефакти, знайдені під час цьогорічних археологічних досліджень курганів, що розташовані на території Херсонської області, датовані другим-першим сторіччями до нашої ери та першим-другим сторіччями нашої ери.

Найцікавіші артефакти обласна інспекція з охорони пам’яток історії та культури передала у Херсонський обласний краєзнавчий музей.

Усі передані артефакти знайшли під час трьох експедицій, організованих інспекцією та Інститутом археології Національної академії наук України, говорить заступник начальника обласної інспекції з охорони пам’яток історії та культури Денис Сікоза.

Ці дослідження, які проводилися на території Олешківського та Бериславського районів Херсонщини, мали статус рятувальних експедицій, під час яких досліджуються об’єкти, які гинуть через природні чинники або через людську діяльність.

«На території Херсонської області протягом польового сезону 2020 року відбулося три рятувальних археологічних експедиції. Одна з них була на Червономаяцькому археологічному комплексі. Тут ми маємо речі з поховань пізньоскіфської культури першого-другого століть нашої ери і першого-другого століть до нашої ери. Також тут представлені матеріали, знайдені під час рятувальних робіт на території Золотобалківського археологічного комплексу. Він також пізноскіфський». 

Серед знахідок є й унікальні артефакти, які дослідники зустрічають дуже і дуже рідко. Зокрема, це — курильниця для пахощів, яка використовувалася під час культових обрядів, додає Денис Сікоза.

«Тут є дуже рідкісна знахідка для пізньоскіфських поховань низового Дніпра. Це курильниця. Вона складається з двох предметів: внутрішньої завантажувальної чаши та зовнішньої камери. Такі курильниці використовувалися виключно жінками для відправлення домашніх культів».

Вчений зауважує: знахідки свідчать, що люди, які у давні часи жили на території Херсонської області, дуже активно контактували з іншими народами, мали розгалужені торговельні зв’язки.

«Усі ці знахідки в першу чергу свідчать про різноманіття давньої пізньоскіфської культури та її торгівельні зв’язки з тогочасним світом. Тут, наприклад, представлені буси з гагату. Це не місцевий камінь, він привозився зі Сходу, оброблявся або в Єгипті, або в грецьких містах, потім вже намистини закуповували скіфи. Також тут є застібка латинської схеми. Такі застібки винайшли кельти, але згодом ця система застібок виявилася дуже вдалою і розповсюдилася й на територію сучасної України».

За словами директорки Херсонського обласного краєзнавчого музею Тетяни Братченко, передані музею артефакти розмістять у нещодавно відновленій секції, присвяченій давній історії Херсонщини.

«У нас близько семи тисяч квадратних метрів експозиційної площі. А показ таких експонатів — непроста річ. Вони повинні бути і захищені, і водночас повинні бути цікавими. Цю відновлену експозицію ми нещодавно відкрили». 

Директорка музею додала, що у них є і невеликі зали, які можуть бути використані саме для показу цієї колекції.

Репортаж і фото: В’ячеслав Гусаков, Херсон, Громадське радіо

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Неподалік Запоріжжя виявлено закинутий військовий аеродром (відео)

Блогери знайшли в Запорізькій області покинутий аеродром, на якому знаходиться велика кількість радянських літаків і ...