Home » Новини » Урок фізики з космічної орбіти

Урок фізики з космічної орбіти

Китайські астронавти провели незвичний урок з космічної станції, метою якого була практична ілюстрація фізичних властивостей невагомого середовища.

Учні з п’яти міст, включаючи Пекін і напівавтономний регіон Гонконг, буквально засипали астронавтів питаннями про умови життя в космосі та відвідали віртуальну екскурсію станцією. Що ж цікавило учнів:

  • Як переробляються кисень і вуглекислий газ на космічній станції?
  • Чи можуть учні писати електронні листи астронавтам?
  • Чи все ще мерехтять зірки в космосі?
  • Чи помітили вони якісь НЛО?
  • Чи не схожі відчуття катання на американських гірках при відльоті та поверненні на Землю?
  • Чи бачать вони сни, коли сплять у космосі? …

Захід також був відкритим для публіки через пряму трансляцію.

Ван Япін, єдина жінка на борту станції, була головним доповідачем, Є Гуанфу їй асистував, а головнокомандувач Чжай Чжиган проводив зйомку. П’ятирічна донька Ван спостерігала за лекцією у класі Китайського музею науки та технологій.

Ван вже викладала подібний урок, перебуваючи на борту однієї з попередніх експериментальних станцій Китаю в 2013 році. Усі троє астронавтів прибули на станцію в жовтні для шестимісячного перебування.

В рамках підготовки до розширення станції, екіпаж оцінює умови проживання в модулі Tianhe та проводить експерименти в космічній медицині та інших областях.

Ван Япін показала учням на просторій кухні космічної станції мікрохвильову піч, диспенсер для води, відчинила міні-холодильник і дістала свіже яблуко.

Відповідаючи на запитання студента з Гонконгу про воду, Ван зазначила, що хоча вони і п’ють перероблену воду, проте різниці у смаку між звичайною не відчувається. За її словами, завдяки системі рециркуляції води кожна крапля повністю використовується на космічній станції.

Ван розповіла, що астронавти можуть виглядати трохи пухкими і гладкими, оскільки мікрогравітація в космосі впливає на кровообіг. Щоб залишатися здоровими, вони використовують бігову доріжку, спін-велосипед і резистентні стрічки.

Є Гуанфу продемонстрував експерименти, пов’язані з ростом клітин у невагомому середовищі в космосі. Провів порівняльний аналіз росту і форми клітин в умовах штучної гравітації і невагомості, щоб вивчити правила та механізми їх зміни.

Також глядачі побачили зображення клітин міокарда, які спостерігалися під флуоресцентним мікроскопом.

“Вони виглядають дивовижно в космосі, ніби б’ються, як серце”, – сказав Є Гуанфу, пояснивши, що биття і блиск відбуваються, оскільки живі клітини мають біоелектричну реакцію.

Ван провела розминку – попросила студентів, які стояли на землі, і свого товариша по команді Є, зробити обертовий рух.

Студенти були здивовані, побачивши, що Є не міг зробити простий рух – розворот тіла. Нарешті він зробив це за допомогою певних рухів, наприклад, переміщення однієї руки по колу або витягування обох рук.

У серії експериментів, пов’язаних з водою, Ван і Є показали студентам, як рідини поводяться по-різному в просторі через відсутність сили тяжіння – Ван поклала м’яч для настільного тенісу в склянку з водою. Замість того, щоб спливти на поверхню, як на Землі, кулька залишилася посеред води. У невагомому середовищі плавучість майже зникла.

Ван також продемонструвала, як нульова гравітація збільшує поверхневий натяг води. Вона створила водяну плівку, використовуючи металеве кільце та мішок, наповнений водою. Потім вона поклала на водну плівку бутон квітки, який вона та її донька згорнули папером перед космічною мандрівкою. Бутон чарівно обертався на плівці і «розпустився».

Урок відбувся 9 грудня 2021 року і тривав 60 хвилин.

СCTV

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Як відновити пошкоджені, втрачені чи викрадені номерні автознаки

Для відновлення пошкоджених, втрачених чи викрадених номерних знаків транспортного засобу до будь-якого територіального сервісного центру ...