Home » #Тур-світ » Як українські козаки Європу рятували

Як українські козаки Європу рятували

У 1683 році під Віднем сталася подія, що змінила хід історії – Османська імперія, якої до того європейці боялися не менше, ніж диявола, остаточно втратила військову перевагу.

Віденська битва зупинила її експансію углиб Європи. Важливу (за деякими версіями – вирішальну) роль у цій битві відіграли підрозділи українських козаків у складі польського війська та окремої трьохтисячної козацької армії.

Прикметно, що добре розуміючи, яке велике значення має відчайдушна хоробрість та досвід козаків у боротьбі з турками, створенням козацької армії опікувався особисто Папа Римський Інокентій ХІ. Про визначну роль козаків свідчить і ставлення до них польського короля Яна ІІІ Собеського, який очолював об’єднані війська, що захищали Відень. За свідченнями очевидця, Собеський не раз вихваляв козаків, жалівся на їх повільний набір. А папський нунцій у Польщі охарактеризував українців як “…найкращий і найхоробріший європейський народ” і відзначив, що “такої стійкості не мають навіть азійські племена”.

Саме з Віденською битвою пов’язана й досить відома історія-легенда про Юрія Кульчицького з Самбора на Львівщині, який завдяки своїй сміливості спричинився до перемоги об’єднаних сил європейців. У винагороду за власним побажанням Кульчицький отримав мішки з кавою з турецького обозу. Невдовзі, завдяки йому з’явилася відома на увесь світ віденська кава. Але це вже окрема історія.

Зважаючи на значення Віденської битви 1683 р. та роль у ній українських козаків, австрійська столиця має кілька пам’ятних знаків на їх пошану:

Пам’ятник українським козакам, відкритий 15 вересня 2003 р. на відзначення 320-ї річниці визволення Відня від турецької облоги, а також у зв’язку зі святкуванням 12-річчя Незалежності України. Відень 18, Тюркеншанцпарк.
Пам’ятник українським козакам, встановлений у 2013 р. за підтримки мера Відня – поряд з українською католицькою церквою.
Пам’ятник Ю.Кульчицькому, відкритий у 1885 році. Назва вулиці – не менш промовиста
Пам’ятна дошка українським козакам – Відень 19, Леопольдсберг (на стіні церкви Св. Леопольда)

Джерело

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Астрономи виявили найстарішу зірку Всесвіту

Міжнародна команда дослідників з США, Південної Кореї і Бразилії відкрила одну з найстаріших зірок у ...