Home » Статті » І знов на Хортиці постала Січ!

І знов на Хортиці постала Січ!

Масштаби подорожі на місце козацького духу та сили слід уявляти заздалегідь, адже орієнтуватися вже на самій місцевості острова Хортиця вкрай складно.

Ось чому ?

! Найдовша протяжність острова Хортиця лише за одним маршрутом становить понад 12 км, а об’єкти розташовані в різних куточках, без авто ніяк;

Відстані на острові Хортиця

! Дороги на Хортиці пролягають в нетронутих цивілізацією хащах, лише так можна зберегти природний ландшафт і прихисток для фауни. Хоч деякі вказівники є на розвилках, орієнтуватися на пам’ятки допомагає лише навігатор.

! Восени на острові майже відсутні туристи – це гарна нагода побути на самоті в святих місцях, але зважайте на те, що перепитати дорогу іноді немає в кого.

Хортицькі плавні – дорогоцінні залишки великого Лугу Запорозького

Координати: 47.790290, 35.151628

Великий Луг Запорозький у ХІХ столітті

Південна частина Хортиці – це одна з небагатьох збережених ділянок Великого Лугу Запорозького, легендарної країни Гілеї. До затоплення водами Каховського водосховища, країна плавнів займала площу від острова Хортиця і далі вниз за течією Дніпра на десятки кілометрів. Після створення водосховища заповідні плавні Великого Лугу опинилися під водою, і лише піднесені ділянки плавнів залишилися на поверхні – це плавні Хортиці, і частина плавнів нижче острова.

Хортицькі плавні

В заповідних місцях мешкає безліч видів тварин, птахів, риб і комах, в тому числі – дуже рідкісних. Крім того, в плавнях зустрічається велика частина найстаріших дерев Хортиці, в тому числі і вікових дубів. Завдяки тому, що втручання людини в природу мінімальне, в плавнях зберігається незаймана природа, що стала домівкою для сотень видів тварин. З огляду на те, що такий природний світ розташувався поблизу географічного центру величезного промислового міста, плавні Хортиці можна повноправно вважати справжнім дивом нашої природи.

Протолче (Протовче)

Координати: 47.792490, 35.142509

У плавнях Хортиці діє найбільш суворий режим заповідності, відвідувати їх рекомендується тільки на території спеціально облаштованої екскурсійної стежки в урочищі Протолче, дотримуючись максимальної тиші та обережності, щоб не потривожити звірів і птахів, що мешкають тут. 

Середньовічне поселення Протолче було знайдено археологами в 1976 році, при дослідженні було виявлено декілька культурних шарів поселення, що датуються IV-XVI століттями. Настільки довгий час функціонування поселення пояснюється його розташуванням – це був своєрідний пост, розташований на шляху “з варяг у греки”, поблизу однієї з найважливіших переправ того часу – Протолчого броду.

Протолче (Протовче)

Сам брід знаходився в південній частині Хортиці, і з’єднував правий берег Старого Дніпра з островом Хортиця, а далі – острів з лівим берегом Дніпра. Саме поселення не мало укріплень, під час свого розквіту його територія сягала 16 гектарів.

Існує версія, що це поселення навіть могло бути прообразом запорозької січі.

Скіфський стан – дух історії наших предків

Координати: 47.792461, 35.142455

Скіфський Стан вважається місцем сили – особливою енергетичної точкою Землі, в якій на поверхню виходить життєва енергія. Кожен може відчути це, відвідавши Скіфський Стан – тут панує дух історії наших предків, а земля випромінює спокій і умиротворення.

Бекет у Скіфському стані

В північній частині комплексу розташований унікальний музей кам’яних скульптур – лапідарій. Тут, під відкритим небом, зібрано воєдино кам’яні пам’ятки історії різних епох – кіммерійські, скіфські, половецькі кам’яні скульптури та їх фрагменти, ступи, гармани, зернотерки, жорна, кам’яні корита, шляхові та воротні стовпи, кам’яні хрести різних епох і багато іншого.

Лапідарій

Запорозька січ – образ козацької столиці

Координати: 47.857538, 35.074926

Унікальний історико-культурний комплекс “Запорозька січ” знаходиться в північно-західній частині острова Хортиця і саме там ми відчули атмосферу часів козацтва, хоч нам здалась вона надто охайною.

Історико-культурний комплекс “Запорозька Січ”
Канцелярія Війська Запорозького Низового

“Запорозька Січ” – збірний образ всіх Січей, скарбниця найцікавіших елементів архітектури, культури, побуту і життя запорозьких козаків.

А ще, в наші дні тут є реальна нагода відправити поштову листівку – #козацька_пошта.

Цікавинки острова Хортиця

Універсальний барометр
Музей старовинних човнів
Екологія на Хортиці

Репортаж і фото: Таня Дорощук

Джерело додаткової інформації: http://hortica.zp.ua/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Рекрутинг у реаліях: як це працює для роботодавців і безробітних

Служба зайнятості сьогодні демонструє нові можливості для роботодавців, а саме: якісно та оперативно підбирає кадри ...