Home » #Тур-світ » Найбільш шанований в Україні Понтифік – Іван Павло ІІ

Найбільш шанований в Україні Понтифік – Іван Павло ІІ

100 років тому народився ІВАН ПАВЛО ІІ (18 травня 1920, Вадовиці, Польща – 2 квітня 2005, Ватикан) – 264-й Папа Римський, філософ, теолог, драматург, поет, канонізований у 2014 р. Один з найвпливовіших світових лідерів ХХ століття. Найбільш шанований в Україні Понтифік.

Він перебував на чолі Католицької церкви з 16 жовтня 1978 р. протягом 26 з половиною років, що є другим за тривалістю понтифікатом після Папи Пія IX (32 роки). Іван Павло II — перший в історії Папа-слов’янин, а також перший Папа-неіталієць з часів голландця Адріана VI (1522-1523).

Він був першим понтифіком, який просив прощення у цілого світу за гріхи своєї Церкви, ініціював реабілітацію багатьох страчених інквізицією вчених, зокрема Галілео Галілея. Підрахували, що всього Папа Іван Павло II вибачався з різних причин приблизно 100 разів: найперше – перед італійцями за погане володіння їхньою мовою; перед китайцями – за допущені католицькою церквою помилки часів колоніалізму; перед індіанцями та африканцями, юдеями…

Є відомості, що його матір Папи – в світському житті Кароля Войтили – Емілія Качоровська була українського роду, з Галичини. Можливо, саме тому він добре говорив українською та симпатизував українському народу, хоча мати померла, коли Каролю було дев’ять років. У 20-річному віці він втратив і батька, військовика Кароля Войтилу. Юнак навчався в Ягелонському університеті та підпільній краківській семінарії, і самостійно опанував 10 (!) мов. Відтак в повоєнному 1946 році він отримав ступінь доктора богослов’я та став священиком. У 1958 році Кароль став єпископом, згодом – архієпископом-митрополитом Краківським, і зрештою – Понтифіком та очільником міста-держави Ватикан.

Також він відійшов від стереотипів і наголошував, що церква має бути сучасною, пристосовуватися до нових умов. При цьому в його діяльності значне місце посідала підтримка поневолених комуністичним режимом народів та церков, зокрема УГКЦ. Він був одним із тих світових лідерів, хто добивався звільнення українських в’язнів сумління та дозволу на їхній виїзд на Захід.

Павло ІІ мав не лише добре серце, а й добре почуття гумору і любив жартувати. Серед багатьох його нагород є й орден від дітей «Усміх» (1984 р.) за його безпосередність і простоту. Загалом завдяки своїй простоті та позитиву, який він випромінював, Папа Іван Павло ІІ був улюбленцем молоді і викликав симпатію та повагу у багатьох вірян-не католиків. Популярності сприяли і його суто мирські захоплення – Кароль Войтила любив спорт: грав у футбол, катався на лижах та піднімався у гори, плавав на човні. А в студентські роки грав у театрі.

Водночас, як богослов, Іван Павло II та його курія написали стільки праць, що за кількістю і якістю дорівнюють працям таких великих богословів, як Святий Тома Аквінський. Сам Іван Павло II є автором понад 120 філософських і богословських робіт та 5 книг, основною серед яких вважається бестселер «Переступити поріг надії» (1995), виданий майже в 20 мільйонах примірників, а також низки п’єс, поезій, поем. При цьому і про нього писали найбільше книг, ніж про будь-кого з пап – у середньому на рік у світі виходило близько 200 книг, присвячених його постаті.

Папа Іван Павло ІІ докладав титанічних зусиль для налагодження діалогу з іншими церквами для спільного блага. Він став першим Папою, який відвідав синагогу і мечеть. У 2001 р. він уперше від розколу християнської церкви на православну і католицьку в 1054 році, відвідав православну Грецію.

Загалом він став першим Папою, який здійснив величезну кількість зарубіжних поїздок – 104, подолавши шлях, що більш ніж втричі перевищує відстань від Землі до Місяця.

Зокрема побував Іван Павло ІІ і в Україні 23-27 червня 2001 року – у Києві та Львові. Щойно зійшовши з літака, він став на коліно й поцілував українську землю. Перша церква, яку він відвідав в Україні – Миколаївська на Аскольдовій могилі, також у Києві він поклав квіти до могили Невідомого солдата на Пагорбі Слави у Києві, до Меморіалів жертвам у Биківні, у Бабиному Яру, мав зустрічі з величезною аудиторією на стадіоні “Чайка” під Києвом та на іподромі у Львові, де зібралося понад 2 млн людей. Він цитував Шевченка і Сковороду, вражаючи своєю харизмою та знанням української мови. А також – своєю мудрістю та настановами, які завжди залишатимуться актуальними:

Іван Павло ІІ в Україні

“Ніколи не пізно змінити своє життя, впустити Христа у свій дім, навчитися бути терплячими, бути собою і не відрікатися від істини”.

“Мусите вимагати від себе навіть тоді, коли інші нічого від вас не вимагають”.

“Як можна любити невидимого Бога, не люблячи ближнього, який поруч?”

“Стаємо тим багатші, що більше непотрібних речей можемо відкинути”.

“Я благаю вас! Ніколи, ніколи не втрачайте надії, не майте сумнівів, ніколи не втомлюйтеся і ніколи не сумуйте. Не бійтеся”

Джерело: Diaspora.ua

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

3D-модель корони князя Данила Галицького відтворили науковці

У Києві представили 3D-модель відновленого оригінального зображення корони, яка належала князю Волинсько-Галицької держави Данилу Галицькому ...