Home » Статті » Палац Потьомкіна та його підземні ходи

Палац Потьомкіна та його підземні ходи

У центральному парку ім. Т.Г.Шевченка міста Дніпро (Дніпропетровськ) розташований Палац князя Потьомкіна – колишній будинок генерал-губернатора, унікальна пам’ятка архітектури кінця ХVIII століття, яка знаходиться під охороною держави.

Палац належав наміснику краю князю Григорію Потьомкіну, був збудований за проектом видатного російського архітектора Івана Єгоровича Старова, який склав перший генеральний план міста на Дніпрі.

Катериною II був призначений будівничий Палацу, найкращий архітектор свого часу М.Ф.Козаков. Роботи тривали три роки (1787-1790 рр.).

У 1790 р. на правому березі Дніпра навпроти Монастирського острову виріс прекрасний Палац. З Петербурга, за вказівкою Григорія Потьомкіна, прибуває відомий садовий майстер В. Гольд і навколо Палацу висаджує розкішний сад та закладає рідкісну тоді оранжерею.

Потьомкінський палац. 1910 рік

“В 1914 році, під час прокладки каналізаційних труб у місті Катеринославі, біля палацу Потьомкіна відкритий був на глибині саженю підземний хід, у якому можна вільно рухатися людині на весь зріст. Склепіння складене з цегли типу XVIII століття. Під ходом відкрита була ніша, складена вже з дикого каменю, у якій можна тільки сидіти або ж стояти не на весь зріст, а на колінах. Провал у підземний хід був виявлений саме проти парадних дверей палацу. Він йде до заходу, паралельно саду, і до сходу, де губиться у глибокому яру. Який великий той хід і що в ньому знаходиться, невідомо. Через брак коштів на ґрунтовне обстеження того ходу, був знятий лише невеликий план його, поміщений у місцевому історичному музеї”, – історик Д.І. Яворницький.

Ці ходи, на думку сучасних істориків, ведуть аж до самих вод Дніпра.

А нині старовинна будівля – Палац студентів Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара – це історична спадщина, яка об’єднує викладачів та студентів різних поколінь.

Джерело: Д.І. Яворницький “Історія міста Катеринослава”. http://palac.dp.ua, фото https://klio-2014.livejournal.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Уход за садом и огородом с измельчённой древесиной

Измельчитель веток непременно облегчит жителям частных домов уход за территорией участка. В виде мелкой щепы ...