Home » Довідник » Річ Посполита і наш Суботів

Річ Посполита і наш Суботів

Село Суботів знаходиться між Холодним Яром і Чигирином. Відоме, як колишня резиденція гетьмана Богдана Хмельницького, знамените перлиною оборонної храмової архітектури Наддніпрянщини – Іллінською церквою.

Суботів. Фото Таня Нежиборець

Але, наша історія про інше…

Був такий собі Станіслав Конецпольський, великий гетьман коронний (сьогодні б ми сказали, міністр оборони і міністр внутрішніх справ в одній особі) і, за сумісництвом, великий магнат-олігарх. Коротше, дуже впливова особа.

Тільки на Чигиринщині Станіслав Конецпольський мав у приватній власності землі в районі Тясмина: Мліїв, Орловець, Смілу, Балаклій, Городище, Жаботин і частину Медведівки. Крім того 1645 р. він прикупив ще Лебедин “із урочищами”.

Його син, Олександр Конецпольський, був призначений Корсунським і Чигиринським старостою (тіпа голови райдержадміністрації), до яких належали Корсунь, Стеблів, Чигирин, Крилів, Лисянка, Звенигородка з численними селами. Цими держ. володіннями він розпоряджався як своїми власними.

І, був такий собі Богдан Хмельницький, дрібний шляхтич (учасник бойових дій та ветеран АТО). Він володів хутором Суботів, який отримав у спадок від батька, після його загибелі у битві під Цецорою 1620 р. Але ці землі він тримав “спокійним володінням” і не мав на них офіційних документів.

І от, Конецпольські раптом заявили, що Суботів належить до їх Мліївського володіння. Хмельницький відкинув ці претензії, як безпідставні: “Цього насправді немає у Мліївських привілеях, бо старі Мліївські привілеї у наших руках бували, добре знаємо, поки ці ґрунти сягають”.

Тоді Олександр Конецпольський скористався непевною юридичною ситуацією і заявив свої права на Суботів, як чигиринський староста. Виконавцем призначив підстаросту Чаплінського, який (за відкат) отримав Суботів в управління.

Почалась судова тяганина, Хмельницький програвав один суд за іншим. Апеляція дійшла навіть до Сейму, але і там Хмельницький програв. Тоді Хмельницький звернувся напряму до короля, і той видав привілей від 22 липня 1646 р., який затвердив за Хмельницьким права на Суботів.

Здавалось би на цьому справа мала би закінчитись, проте вона тільки загострилась. Хто такий король для місцевих олігархів? За допомогою “тітушок” на Хмельницького організовується кілька невдалих нападів.

Кульмінацією подій став рейдерський “наїзд” на Суботів. Із загоном Чаплінський захопив хутір та “чотири ставки рибні, млини, ниви, закопи, сіножаті… і збіжжя 400 кіп, які декілька літ збирано”. А за ґрунти, вартість яких оцінювалась у 1000 зол, було запропоновано компенсацію в розмірі 150 зол.

Цивільну дружину Хмельницького Чаплінський забрав із собою силою, а сина звелів відшмагати батогами на ринку. Хмельницький звернувася по допомогу до своїх побратимів із добровольчих батальйонів, разом вони почали організовувати акцію протесту (змову).

Але знайшовся зрадник… Хмельницького ув’язнили за підбурення “до бунту”.

На щастя, чигиринські сотники Вешняк, Бурляй і Токайчук заявили, що Хмельницький не винен і до суду вони беруть його “на поруки”.

Полковник Кричевський, який доводився кумом Хмельницькому, випустив його з в’язниці.

Богдан Хмельницький, разом із поручителями, зробили вигляд, що готуються їхати до суду, а самі вночі сіли на коней і рушили на Запоріжжя.

Це трапилось у грудні 1647 р, а що було далі, то знає кожен грамотний школяр.

Розповів історію terrykoo_v

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Оновлено реєстр форм е-документів

До уваги роботодавців! На сайті ДПС розміщено оновлений реєстр форм е-документів. Нагадаємо, що постановою КМУ №835 внесено зміни ...