Home » Статті » Ставка Гітлера «Вервольф»

Ставка Гітлера «Вервольф»

Для керування військовими діями на Східному фронті у Другу світову війну нацистами була збудова ставка Гітлера “Вервольф” (з німецької – озброєний вовк).

Остаточним місцем розташування ставки обрали село Стрижавку Вінницької області переважно тому, що на цьому шляху в майбутньому мали побудувати трансєвропейську магістраль Гамбург – Готенланд (нинішній Крим).

Ставка Гітлера”Вервольф” фактично була зменшеною копією головної ставки “Вольфшанце” у Східній Пруссії.

Зовні ставка мала досить непоказний вигляд: наземну частину складала 81 будівля, майже усі з дерева. З північного боку під лісом ставку обслуговувала електростанція. Поблизу знаходились дві радіостанції, приміщення персоналу та охорони, водокачка, басейн, телефонний вузол, який забезпечував прямий зв’язок з Берліном, Києвом, Ростовом, Харковом, Дніпропетровськом, Житомиром.

Поряд зі ставкою збудували посадочну смугу для літаків.

Підземна частина комплексу – це три залізобетонні бомбосховища, зокрема головний бункер фюрера масивної конструкції з товщиною стін – 2,5 м, а перекриттів – 4,5 м.

Територія була замаскована, всі будівлі пофарбовані в темно-зелений колір.

Деякі дослідники припускають, що ставку планували задіяти для координації подальших бойових дій у напрямку Ірану та Індії.

Гітлер відвідував ставку щонайменше 3 рази. Найдовше він тут перебував з 16 липня по 31 жовтня 1942 року.

У грудні 1943 року було прийнято рішення про знищення об’єкта, а в березні 1944, напередодні німецького відступу, ставку висадили у повітря.

Навколо ставки і досі точиться чимало пересудів, висловлюються нові гіпотези, пов’язані з нею.

Поради для відвідувачів:

Ставка Гітлера «Вервольф»
  • Не майте завищених очікувань, бо наразі ставка Гітлера “Вервольф” – це територія з великими залізобетонними брилами, розкиданими у сосновому лісі;
  • Частково зберігся басейн, який величають басейном Гітлера, але він більш схожий на пожежний резервуар;
  • Вздовж екскурсійного маршруту встановлені інформаційні стенди з документальними світлинами, схемами та даними про історію створення об’єкту, його значення та вплив на події війни (написи виконано українською та англійською мовами);
  • Самостійний перегляд залишків комплексу не дає повної картини, радимо запросити екскурсовода з музею “Історико-меморіальний комплекс пам’яті жертв нацизму”, що поруч зі ставкою.
  • Щороку, в першу неділю вересня, на території комплексу проводяться реконструкції різноманітних бойових дій другої світової війни.

Цінова політика станом на кінець 2019 року: дорослий квиток – 20 грн, квиток для студентів – 10 грн, екскурсія для групи або індивідуальна – 100 грн.

Адреса: село Стрижавка, Вінницька область, Україна.

Телефон: +380 432 623 639

На мапі: https://goo.gl/maps/pcMH9pL3LhmdGEBd7

Координати: 49.307404, 28.495076

Джерела: Ihor Shevchenko

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Рекрутинг у реаліях: як це працює для роботодавців і безробітних

Служба зайнятості сьогодні демонструє нові можливості для роботодавців, а саме: якісно та оперативно підбирає кадри ...