Home » Статті » Український «Стоунхендж»

Український «Стоунхендж»

У Запоріжській області, біля селища Мирне, є величний та одинокий кам’яний пагорб, давніший за Стоунхендж і піраміди в Єгипті. Це місце називають “Кам’яною могилою”.

Що ж це за глиби пісковику, оброслі зеленувато-сірим лишайником? Звідки вони взялися посеред безкрайнього степу? Чим вони унікальні?

Науковці стверджують, що “Кам’яна могила” упродовж тисячоліть виконувала роль своєрідної Мекки для жерців Великого Степу. На згадку про себе у гротах і печерах пісковикового пагорба вони залишили кілька тисяч петрогліфів – наскельних малюнків. Хронологія петрогліфів охоплює величезний період – від епохи пізнього палеоліту до середньовіччя (XXIV-XX тис. до н.е. до XI-XIII ст. н.е.).

Вчені припускають, що малюнки, вирізьблені на камені, виконували магічні функції. Також з їхньою допомогою люди передавали інформацію. Тут можна побачити знаки, ідеограми, символи, зображення тварин, птахів, людей, ромби, спіралі, лінії, зигзаги тощо.

“Кам’яна Могила” – це виключно природне утворення. В наші дні висота пагорба сягає 12 м. Його площа – 1,6 га. Загалом тут близько 3-х тисяч плит. Середній розмір гротів – 5-8 м у довжину висотою до 1,5 м.

“Кам’яна Могила” – це залишки піщаника Сарматського моря, яке 14-12 млн років тому займало територію Чорного, Азовського та Каспійського морів. Пізніше море пішло, а на його місці запанувала пустеля з червоно-бурими глинами, що містили залізо та марганець. Згодом тут утворилися впадини річки, води якої просочувались углиб, а оксиди заліза та марганцю виходили на поверхню, утворюючи кам’янисту породу. Так виник пісковиковий моноліт.

Після льодовика під дією води та вітру первинний щит піщаника розколовся, уламки сповзли по піску. Так і виник своєрідний кам’яний пагорб. На багатьох плитах і досі видно відбитки молюсків Сарматського моря.

Джерело

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Українські «Мальдіви»

На відстані у 100 км від міста Дніпро є мальовнича місцина з бірюзовою водою та ...